Sudionici festivala

Torbjørn Ekelund

posebni gost je norveški novinar i pisac rođen 1971. godine. Urednik je online časopisa Harvest o prirodi, ekologiji i kulturi. Knjige su mu prevedene na engleski, njemački, talijanski, španjolski, korejski, katalonski, nizozemski, kineski i hrvatski. U njima se bavi prirodom kao prostorom usporavanja, a inspiraciju za pisanje crpi u hodanju. Živi u Oslu sa ženom i dvoje djece, a na Brdu će predstaviti knjigu „Godina u šumi“ (Libricon, 2024.). Za nju je na festivalu knjiga i planina u Kanadi osvojio nagradu „Banff Mountain Competition Award“. Ideja je jednostavna a izvedba sjajna: prije nekoliko godina svaki je mjesec u godini na jedan dan iz Osla odlazio u obližnju šumu Nordmarku (od Osla udaljenu koliko i Medvednica od Zagreba), tamo bi prenoćio a potom napisao zabilješku o tom iskustvu. „Divna knjižica“, piše kritika, „smirena i šarmantna, ostavit će čitatelja s ugodnim osjećajem da je dobio novog uljuđenog prijatelja koji priča sjajne priče“, stoji u drugoj recenziji.

subota u 18:00

Edo Popović

istaknuti hrvatski književnik i aktivist, poznat po djelima koja tematiziraju suživot čovjeka i prirode. Tijekom oporavka od opstruktivne bolesti pluća, mnogo je vremena provodio u Velebitu, što je rezultiralo nizom knjiga inspiriranih planinom. Njegova djela, poput „Priručnika za hodače, U Velebitu, Čovjek i planina“ ili „Zapisi iz Stranice Gornje“ (s ko-autoricom i partnericom Ljiljanom Đorđević) omiljeno su i nezaobilazno štivo za sve ljubitelje planina i knjiga. One kombiniraju fikciju, eseje, dnevničke zapise i filozofske refleksije o hodanju i potrebi smirivanja životnog tempa. Popović u svom literarnom i javnom djelovanju često ističe potrebu za povratkom jednostavnosti i harmoniji s prirodom. O trenucima i godišnjim ciklusima u prirodi koje ga tjeraju na pisanje, o posebnim ljudima, bićima i pojavama koje susreće pa u svojim knjigama predstavlja čitateljima, Edo će iskreno i životno pričati „pod otvorenim nebom“ nad Belecgradom

subota u 17:00

J.R. August

glazbenik pravog imena Nikola Vranić, među vodećim glazbenim talentima u zemlji i regiji. Nakon niza zapaženih EP izdanja, godine 2019. objavio je debitantski album „Dangerous Waters“, koji je naišao na nepodijeljeno oduševljenje kritike. Album je na većini kritičarskih top-lista proglašen albumom godine, a priznanja su dosegnula vrhunac na dodjeli glazbene nagrade Porin 2020. godine, osvajanjem prestižne nagrade u čak tri kategorije: za alternativni album, za najboljeg novog izvođača i za album godine – prvi put u povijesti da je album na engleskom jeziku osvojio tu nagradu. U narednoj godini osvojio je Porin za najbolji live album za album „Live at Hrvatski glazbeni zavod“, ali i onoga za najbolji videospot. I njegov 2. studijski album, „Still Waters“, osvojio je srca kritike i publike te 2023. nagradu Porin u kategoriji Najbolji album alternativne glazbe. J.R. je prošle godine proslavio 10 godina karijere, a ove godine mu izlazi 2. live album čiji će izlazak proslaviti serijom koncerata po državi i regiji. Jedan od njih – sasvim poseban i u posebnom okruženju – dogodit će se na Brdu knjiga!

subota u 19:30

Tihana Otmačić

inženjerka šumarstva, voditeljica edukativnih sadržaja za djecu i djelatnica tvrtke Hrvatske šume. S puno iskustva u zelenim radionicama na našim dosadašnjim festivalima djecu će kroz priču, igru i prirodne materijale aktivno učiti o važnosti šuma i očuvanju prirode. U ovoj će radionici klinci upoznati sjemenke, cvijeće, biljke i stabla Ivanščice, a ponešto od tog bujnog zelenila bit će im i kreativni materijal za izradu vlastite uspomene na festival. Spoj ljubavi prema prirodi i praktičnom radu u dobrom društvu obećava sjajno iskustvo za sve koji se pridruže.
Radionica je organizirana u suradnji s Hrvatskim šumama.

subota u 11:00

Mario Rodeš

skijanjem se počeo baviti 1968., planinarenjem 1974., a u alpinističku školu upisao se 1976. godine kao najmlađi polaznik. Član HGSS-a postao je 1979. Ispenjao je više od 400 alpinističkih smjerova i izveo stotinjak skijaških spustova u Alpama, Himalaji i Kavkazu. Bio je sudionik na sedam hrvatskih ekspedicija, od čega četiri u Himalaji. Osim alpinizmom i skijanjem aktivno se bavio trčanjem na duge staze i brdskim biciklizmom. Tijekom karijere radio je kao instruktor u alpinističkim školama, kao trener alpskog i učitelj telemark skijanja te kao instruktor turnog skijanja. Svoje alpinističke i planinarske doživljaje objedinio je u autobiografskoj knjizi „Planine boje lila“ objavljenoj krajem prošle godine. Nju će, zajedno s mnogim uzbudljivim pričama, izvaditi iz svog starog ruksaka – koji i sam ima svoju priču.

subota u 16:00

Milan Majerović-Stilinović

autor knjige „Što sam naučio na planini“, objavljene 2021. godine u platformi i aplikaciji Book&Zvook. ABClub - klub slušatelja audioknjiga je pilot-projekt platforme i aplikacije Book&Zvook, pokrenut s ciljem popularizacije slušanja knjiga digitalnim alatima. Klub poziva različite skupine ljudi na slušanje probranih naslova i diskusiju o literaturi u audio formatu. Upravo će se to dogoditi na panjevima pored izvora Belec, svega par minuta od PK Belecgrad. Članovi i gosti kluba i festivala će poslušati i ocijeniti kako je audio verzija zbirke priča #šsnnp obogaćena glazbom poznatog pijanista i skladatelja Mateja Meštrovića te kako su zvuci prirode (vjetra, kiše, životinja) u produkciji Lane Deban dodatno produbili slušateljsko iskustvo. Taj hvaljen i neposredan doživljaj soundscapea predstavit će voditeljica ABCluba, fonetičarka i komparatistica književnosti Anita Tripalo, uz Milana koji je od početka (pokretni) inventar na Brdu knjiga.

subota u 14:00

Petar Babić

autor knjige „Zidine u šumi, srednjovjekovne utvrde južne Ivanščice", profesor povijesti i engleskog jezika i književnosti te aktivni član Hrvatske gorske službe spašavanja, Stanice Varaždin. Njegova knjiga, uz mnoge druge zanimljive lokalne povijesne točke, čitateljima predstavlja i Belecgrad, utvrdu pod kojom se odvija ovogodišnji festival. Kao zaljubljenik u povijest i planinarske staze svoga kraja, Petar je mnogo vremena proveo proučavajući druge knjige, sam teren i razgovarajući s lokalnim stanovništvom. Zato je idealan vodič planinarsko-povijesne šetnje. Iako se Belecgrad impozantno uzdiže odmah iznad Planinarske kuće istog imena, jamčimo: nećete se umoriti, a svašta ćete doznati - taman da vam se otvori apetit za ručak i ostatak festivala.

subota u 11:00

Pripadnici HGSS Stanice Zlatar Bistrica

U inspirativnom razgovoru pod nazivom „Život na raspolaganju od 0 do 24“, članovi HGSS Stanice Zlatar Bistrica podijelit će svoja iskustva o volonterskom radu, izazovima i motivaciji koja ih pokreće da svakog trenutka dana i noći budu spremni pomoći drugima.​ Ova stanica, osnovana 2013. godine, poznata je po najmlađem članstvu i najvećem broju žena unutar HGSS-a! Uz to, proteklom desetljeću proizvela je najveći broj gorskih spašavatelja u povijesti Službe. Kako su i zašto naši domaćini, Zagorke i Zagorci, tako nesebični? Svi članovi djeluju volonterski, pokrivajući područje Krapinsko-zagorske županije, ali i šire, sudjelujući u akcijama spašavanja diljem Hrvatske. Poslušajte ih i doznajte što je najljepše a što najteže pri obavljanju zadataka pred svakim članom HGSS-a 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

subota u 13:00

Vidimo se u Ivanščici pod Belecgradom, 17. i 18. svibnja na festivalu knjiga i planina!

Ne zaboravite ponijeti dobru volju, planinarske cipele i blok za bilješke.